آشنایی با قلب انسان ، عملکرد آن و بیماری های قلبی

مطالب دیگر:
پیشینه ومبانی نظری تحقیق انعطاف پذیری و چابک سازی سازمانیپیشینه ومبانی نظری تحقیق تبليغات دهان به دهانپیشینه ومبانی نظری تحقیق ساختار سازمانیمبانی نظری وپیشینه تحقیق فرش ایرانمبانی نظری وپیشینه تحقیق فرهنگ سازمانیمبانی نظری وپیشینه تحقیق مدل DEA شبکه ایمبانی نظری وپیشینه پژوهش اهمیت رضایت مشتری و حفظ مشتریمبانی نظری وپیشینه تحقیق وفاداری در مشتری و ایجاد مشتریان وفادارمبانی نظری وپیشینه تحقیق اعتماد واعتبار در موفقیت روابط تجاریپیشینه ومبانی نظری عدالت سازمانی وانواع آناعتیاد به مواد مخدر در نوجوانان و راههای پیشگیری و درمان آنمدیریت داده وکامپیوترپاورپوینت بتن خودتراکممبانی نظری وپیشینه پژوهش تعهد،تعهد سازمانی وانواع آنمبانی نظری وپیشینه پژوهش فرآيند ارزيابي عملکرد و الگوي تبيين عملکرد ماليپیشینه تحقیق ومبانی نظری ارزشیابی عملکرد کارکنانپیشینه تحقیق ومبانی نظری عوامل تأثیر گذار بر بقای شرکت هاپیشینه و مبانی نظری تحقیق نقدشوندگيجزوه-اعتیاد در نوجوانان و راههای پیشگیری و درمان آن- در 150 صفحه-docxپیشینه تحقیق ومبانی نظری قيمت گذاريپیشینه تحقیق ومبانی نظری کیفیت خدماتپیشینه تحقیق ومبانی نظری كارآفرینی سازمانیپیشینه تحقیق ومبانی نظری مدیریت استراتژيک منابع انسانیپیشینه تحقیق ومبانی نظری مدیریت استعدادپیشینه تحقیق ومبانی نظری مدیریت ریسک اعتباری در بانک وبانک داری
تحقیق در حجم 73 صفحه و در قالب word و قابل ویرایش و با قسمتی از متن زیر:

مقدمه

قلب یا دل یک تلمبه ماهیچه‌ای است که به گونه شبانه‌روزی خون را به سرتاسر بدن تلمبه می‌کند. قلب نزدیک صدهزار بار در روز می‌تپد. قلب در سینه قرار دارد و به گونه همیشگی در حال کار کردن و تلمبه زدن است. برای اینکه قلب بتواند این کار سنگین را انجام دهد , نیاز دارد که بدست سرخرگ‌های تاجی (کرونر)، به ماهیچه خودش هم خونرسانی مناسبی صورت پذیرد. دو سرخرگ‌ تاجی (چپ وراست) کمابیش کوچک بوده و خون در بر گیرنده اکسیژن بسیار را دریافت می ‌‌دارند.

آناتومی قلب

این عضو مخروطی شکل بصورت کیسه‌ای عضلانی تقریباً در وسط فضای قفسه سینه (کمی متمایل به جلو و طرف چپ) ابتدا در دل اسفنج متراکم و وسیعی مملو از هوا یعنی ریه‌ها پنهان شده و سپس توسط یک قفس استخوانی بسیار سخت اما قابل انعطاف مورد محافظت قرار گرفته است. ابعاد قلب در یک فرد بزرگسال حدود 69x12 سانتیمتر و وزن آن در آقایان حدود 300 و در خانمها حدود 250 گرم (یعنی حدود 0.4 درصد وزن کل بدن) می ‌باشد.

قلب توسط یک دیواره عضلانی عمودی به دو نیمه راست و چپ تقسیم می‌شود. نیمه راست مربوط به خون سیاهرگی و نیمه چپ مربوط به خون سرخرگی است. هر یک از دو نیمه راست و چپ نیز مجدداً به‌وسیله یک تیغه عضلانی افقی نازکتر به دو حفره فرعی تقسیم می‌شوند. حفره های بالایی که کوچک ‌تر و نازکتر هستند بنام دهلیز موسوم بوده و دریافت کننده خون می ‌باشند. حفره‌های پایینی که بزرگ‌تر و ضخیم ‌ترند بطن های قلبی هستند و خون دریافتی را به سایر اعضاء بدن پمپ می‌کنند. پس قلب متشکل از چهار حفره است : دو حفره کوچک در بالا (دهلیزهای راست و چپ ) و دو حفره بزرگ در پایین (بطنهای راست و چپ).

قلب چگونه کار می‌کند

کارکرد اصلی قلب , تلمبه کردن خون قرمز و مقادیر فراوانی اکسیژن و مواد غذایی از راه سرخرگ‌های بزرگ به سرتاسر بدن می‌‌باشد وقتی اکسیژن این خون بدست بافت‌ها برداشته شد, سیاهرگها خون فاقد اکسیژن کافی را که به رنگ تیره‌تری در آمده است را دوباره به قلب بر می‌‌ گردانند.

قلب دارای دو قسمت می‌‌باشد که هر قسمت آن به گونه یک تلمبه جداگانه عمل می‌کند. هر یک ازاین قسمت‌ها نیز به دو بخش تقسیم می‌شود. بنابراین قلب رویه مرفته دارای چهار اتاقک می‌‌باشد. حفره‌های بالایی را که اصطلاحاً دهلیز می‌‌نامند , به گونه جمع کننده خون ورودی به قلب عمل می‌کنند و حفره‌های پایینی که به آنها بطن گفته می‌شود , با انقباض خود مایه می‌شوند که خون از قلب به بیرون تلمبه شود. قسمت راست قلب , خون‌هایی را که از شاهرگ‌های تمام بدن می‌آید را گرفته و به سمت شش‌ها تلمبه می‌کند تا اکسیژن شش‌ها بتوانند وارد این خون شوند. قسمت چپ قلب , خونی را که از شش‌ها بیرون می‌شود را گرفته و سپس آن را به تمام قسمت‌های بدن می ‌‌فرستد تا نیازهای اکسیژن آنها را بر طرف نماید . برای اینکه خون به همراه اندام‌ها و ماهیچه‌های بدن برسد , باید با فشار فراوانی تلمبه گردد. شما وقتی یک سرخرگ ‌تان بریده می‌شود , می ‌‌بینید که خون باچه فشاری به بیرون فواره می ‌‌زند. برای اینکه این تلمبه زدن با قدرت کافی انجام شود , عضلات قلب باید خیلی نیرومند باشند و هیچگاه همانند دیگر عضلات (برای نمونه ماهیچه‌های پاها) دچار خستگی نگردند. بنابراین , عضلات قلب نیاز دارند که خودشان به خوبی خونرسانی شوند و اکسیژن و مواد غذایی به اندازه کافی به آنها رسانده شود. این خونرسانی خود عضلات قلب , بدست سرخرگ‌های تاجی و شاخه‌های آنها صورت می ‌‌پذیرد.

شریانهای کرونری

شریانهای کرونری از آئورت بیرون می‌آیند. آئورت ، شریان یا سرخرگ اصلی بدن می‌باشد که از بطن چپ ، خون را خارج می‌ سازند. شریانهای کرونری از ابتدای آئورت منشا گرفته و بنابراین اولین شریانهایی هستند که خون حاوی اکسیژن زیاد را دریافت می ‌دارند. دو شریان کرونری ( چپ وراست ) نسبتاً کوچک بوده و هر کدام فقط 3 یا 4 میلیمتر قطر دارند

این شریانهای کرونری از روی سطح قلب عبور کرده و در پشت قلب به یکدیگر متصل می‌شوند و تقریباً یک مسیر دایره‌ای را ایجاد می‌کنند. وقتی چنین الگویی از رگهای خونی قلب توسط پزشکان قدیم دیده شد، آنها فکر کردند که این شبیه تاج می‌باشد به همین دلیل کلمه لاتین شریانهای کرونری (Coronary یعنی تاج) را به آنها دادند که امروزه نیز از این کلمه استفاده می ‌شود. از آنجایی که شریانهای کرونری قلب از اهمیت زیادی برخوردار هستند پزشکان تمام شاخه‌ها و تغییراتی که می‌تواند در افراد مختلف داشته باشد را شناسایی کرده‌اند. شریانهای کرونری چپ دارای دو شاخه اصلی می‌باشد که به آنها اصطلاحا نزولی قدامی و شریان سیرکومفلکس یا چرخشی می‌گویند و این شریانها نیز به نوبه خود به شاخه‌های دیگری تقسیم می ‌شوند.


منابع

پیشگیری از بیماری های قلبی با ورزش

پدیدآورنده: مهران عسگری خانقاه، محمدحسین ماندگار (مترجم)

ناشر: اکنون 1383

پیشگیری ثانویه در بیماری های قلبی - عروقی

پدیدآورنده: مژگان قاری پور (مترجم)، محمد هاشمی (زیرنظر)، محمد طلایی (ویراستار)

ناشر: کنکاش - 15 اسفند، 1384

پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی

پدیدآورنده: میدرضا جوادی

ناشر: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین - 1383

مهار عوامل خطرساز در بیماری های قلبی و فشار خون بالا

پدیدآورنده: آرش بدایت (گردآورنده)، سینا مرادمند (مقدمه)، فریناز نیرومند

ناشر: تیمورزاده - 02 ارديبهشت، 1385

همه چیز درباره سکته قلبی و بیماری های عروقی قلب!

پدیدآورنده: نیلوفر نیلچی

ناشر: نیک پیک 1383

بیماری های قلب و عروق و تفسیر سریع نوار قلبی

پدیدآورنده: مصطفی صابر

ناشر: خسروی 1383